Hipofiz Hastalıkları

Geçen haftaki vakayı sunmam öncelik arzettiğinden bu vakayı ötelemek durumunda kaldım, bu aralar tanı koyma süreci meşakatli ama araştırmaktan keyif aldığım Endokrinoloji’nin bazı alanları ile uğraşıyorum, HİPOFİZ gibi.. (en sevdiklerimden❤️),  bu vaka da teşhis basamağını sonlandırdıklarımdan.

Şehir dışından gelen erkek hastam uzun süredir olan ve ilacın çare olmadığı bir baş ağrısından muzdarip.

Son sağlık muayene başvurusu ile kendisinde “kansızlık, guatr ve tiroid hormon eksikliği” tespit edilmiş ve Saygıdeğer meslektaşım  tarafından yönlendirilmişti.

Sahip olduğu şikayetler ve hastalık bulguları; baş ağrısı, anemi (kırmızı kan hücrelerinin yeterince olmaması, ki erkeklerde sık beklenmediğinden ileri tetkik gerektirir) ve tiroid hormon eksikliği olunca bazı ön tanılar belirdi.

“Sistem sorgulamasi” dediğimiz ön tanıları belirginleştirmek/çoğaltmak için sorduğumuz anahtar soruları içeren irdeleme ve fizik bakı ile  3  önemli bulguya daha “Cinsel fonksiyon bozukluğu ve kansızlık düzeyi ile orantılı –olmayan– ağır derecede halsizlik ve tabi hormon eksikliklerini düşündürten hastamın dış görüntüsü” ulaşabilmiştim.

Bu bulgular eklenince ön tanılar listesinin sıralaması,  en başa “HORMON EKSİKLİĞİ/EKSİKLİKLERİ” taşınmak sureti ile farklılaşmıştı.

Sadece hasta şikayetlerine özgü tetkikler ile sınırlı kalınsaydı, teşhis atlanmış olacaktı, sistematik irdeleme sonucunda ulaştığım “HİPOFİZ HORMON EKSİKLİKLERİ” ön tanısı eklenince listeme tetkiklerde dallanmış oldu, müteşekkir olduğum hastam, sabırlı bir tutumla belirlediğim tetkikleri yaptı, baktığımız hormon tetkiklerini yorumladığımda ise  ilk sıradaki ön tanımın doğru olduğu ortaya çıktı.
HİPOPİTÜRİTARİZM (gonadotropin, kortizol ve tiroid hormon eksiklikleri) denen bu teşhisi koyduktan sonra nedene yönelik araştırma amaçlı istediğim MRI sonucunda da Hipofiz bezinde (Akışta işaret ettiğim) 2 cm boyutunda adenom tespit ettik.

Hormon üretmeyen ama kitle varlığı nedeni ile hormonlarının sentez ve salınımınının zarar görmüş olduğu hastamın medikal tedavisini verdikten sonra Beyin Cerrahisi bölümüne konsulte ederek takibe aldım.

Saglığa vesile olacağımız bir hafta daha olsun, sevgiler