Kan Şekerimiz Düşünce Ne Yapmalıyız ?

Son 1 haftaki beş hastamda vuku bulan HİPOGLİSEMİ (kan şeker düzeyinin 70 mg / dL nin altında olması) tablosunu yönetirken açığa çıkan noksanlık, hipogliseminin tanımını yapma ve “acil tedavi” pratiğimizde hastalarımız ile ortak dili tam anlamıyla oturtmaya ihtiyacımızın olduğuydu.

Hipoglisemi bazen sadece labaratuvar kağıdında yer almakla sınırlı, “yalancı hipoglisemi dediğimiz” (çeşitli nedenlere bağlı olan bir durum) bir durum olabilirken, daha sıklıkta “terleme, titreme, sinirlilik, dudak, dil yada yanakta karıncalanma veya uyuşma, düzensiz veya hızlı kalp atışı ve daha ciddi olarak da bilinç kaybı, bulanık görme ve nöbet geçirme” gibi belirti ve şikayetlerin olduğu hallere sebebiyet verebilen panik yaratıcı etkisi yüksek bir klinik tablo ile karşımıza çıkar.

Hipoglisemi, şeker hastalığı olan ve olmayan hasta gruplarında muhtelif nedenlerden kaynaklı olarak gelişebiliyor.

Diyabetli hastalardaki hipogliseminin en yaygın nedeni, diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar yada ihtiyaçtan fazla alınan insülin doz uygulamaları iken kör nokta olarak gördüğüm ve sorgulamada atlanmaması gereken bir diğer neden alınan diyabet ilacı sonrası olması gerekenden daha az yemek yenmesi veya uygun ön hazırlık yapılmadan her zamankinden daha fazla egzersiz yapılmasıdır.

Diyabetli olmayan bireylerdeki hipogliseminin belli başlı sebeplerini; bazı kritik hastalıklar (şiddetli hepatit veya siroz, böbrek hastalıkları, bazı kanser türleri), çeşitli ilaç kullanımları, hormonal dengesizlikler, aşırı alkol tüketimi ve uzun süreli açlık olarak sıralayabiliriz.

Sıklıkla teşhis koyduğumuz REAKTİF HİPOGLİSEMİ ise, şeker oranı yüksek besinlerin tüketimi sonrasında bazı sağlıklı bireylerde görebildiğimiz bir diğer kan şeker düşüklüğü nedenidir.

Daha çok hipoglisemi esnasında yapmamız gerekenlerden bahsederek yazı amacına ulaşsın istiyorum;

Hipoglisemi semptomu esnasında ilk yapılması gerekenler;

➡️4 adet kesme şekere denk gelen 15-20 gram karbonhidrat içeren gıdalar (glikoz tabletleri veya glikoz jeli, meyve suyu, bal ve şekerli tatlılar) alınmalı ve 15 dakika sonra kan şekeri seviyeleri tekrar kontrol edilmeli. Kontrolde hala kan şekeri 70 mg / dL’nin altında ise, tekrar aynı miktar karbonhidrat alınmalı ve  kan şekeri 70 mg / dL’nin üzerine çıkana kadar ölçümler 15 dakikada bir tekrarlanmalıdır.

➡️Tip 1 Diyabetli ve/veya özellikle oynak şekeri olan hastalarımızın “glukagon” iğnesine sahip olmaları ve nasıl kullanılacağını bilmesi gerekiyor

Ve tabi ki tekrarlayan hipoglisemiyi önlemek için en nihai çözüm altta yatan hastalığın tedavi edilmesidir.