Karaciğer yağlanması hakkında bilmemiz gerekenler

Karaciğer yağlanması hakkındaki sorularınız ve bilmemiz gerekenler:

1) “Çevremdeki birçok kişide var, bu kadar sık gözüktüğü için rahatsızlıktan ziyade basit bir radyolojik görüntü gibi düşündüm…”

➡️Toplum olarak ne yazık ki yanlış bir kanıya sahibiz. Karaciğer yağlanması, tedavi almayanların 10-20’sinde karaciğer iltihaplanmasına, yüzde 5’inde ise Siroz hastalığına ilerleyebilen ciddi bir hastalıktır.

2) “Neden Endokrinoloji bölümüne sevk edildim?”

➡️Hastalık sadece Karaciğer ile sınırlı kalmıyor; İnsulin direnci, Şeker hastalığı, Kolesterol hastalıkları, Obezite gibi tedavi edebildiğimiz hastalıkları beraberinde görebiliyoruz.

3) Hastalığın tedavi ve kontrolünde öneriniz nedir?

➡️Hastalıkların türünden bağımsız her hastama anlattığım SAĞLıKLı YAŞAM MODELI bu hastalığın temel çözümü aslında; sağlıklı beslenmek ve günlük 10.000 adım yürüyüş (bir günden daha fazla yürüyüşe ara vermemeliyiz!) ve 2 gün süresince önerdiğimiz direnç egzersizi, “ALTIN STANDART TEDAVİDİR”, bazen bazı Diyabet ilaçlarını ve vitamin E desteğini -yakın takip- ile eklemek durumunda kalabiliyoruz.

4) “Bazı bitkisel ilaçların bu hastalığa iyi geldiğini duyuyor ve okuyorum, ne düşünüyorsunuz?

➡️Tamamlayıcı tıp kaynaklarını (halen) okuyorum. Önerdikleri; Silymarin (deve dikeni), omega-3, yeşil çay, selenyum… gibi bazı antioksidan içerikli besin takviyeleri üzerine yapılan –bazısı- olumlu sonuçlanmış çalışmalar var, fakat; bu tedavilerin Karaciğer hastalığını hücre düzeyinde –biopsi ile gösterilmiş-düzelttiğine dair henüz bir kanıt yok, ve de Silymarin ile ilgili optimal doz ve süre henüz bilinmiyor, bu nedenlerden ötürü bu takviyeler tedavi klavuzlarımızda henüz “etkinliği bilinmiyor” olarak belirtiliyor.