Obezite

Obezite çeşitli ciddi hastalıklara neden olabilen bir hastalık olup, öncelikle olası nedenlerinin araştırılması gerekir.  Hastalığın takip ve tedavisi geciktirilmemelidir!!

Sosyal medya’da çok sayıda ve çeşitlilikte diyet önerileri mevcuttur. Bu diyet programlarının kanıta dayalı olması sağlığınız korunması ve idamesi için şarttır.

OBEZİTE TEDAVİSİNİN ÖNEMLİ BİLEŞENLERİ OLAN “İLAÇ TEDAVİSİ VE OBEZİTE CERRAHİSİ” ÖNCESİ HAZIRLIK VE SONRASINDAKİ TAKİP SÜREÇLERİ HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR!!!

En sık başvuru aldığımız Obez hastalarım ile yaptığım görüşmeler sonucunda açığa çıkan 2 tedavi eksikliğini paylaşmak istiyorum;

  • Obezite cerrahisi yapılmadan önce hastalar, ulusal ve uluslararası kılavuzlarımıza göre tarafımızca tetkik edilmeli ve alta yatan ciddi bir hastalık  var ise dışlanmalıdır.
  • Cerrahiye uygun hastaların yaşam tarzı ve diyet eğitimi cerrahi öncesi başlanmalıdır. Bu hastalarımızın alacakları diyet eğitimlerinin diğer obez hastalardan farklı olduğunu vurgulamak isterim. Cerrahi sonrası ise bu özel diyet programları ve yaşam tarzı eğitim süreçlerinin desteklenmesi yanı sıra, belirli bir program dahilinde –ki bu ay ay değişir-bazı ilaç takviyelerinin verilmesi gerekir, aksi halde cerrahi sonrası görülmesi beklenen bazı sağlık sorunlarının önüne geçilemeyebilir.
  • Özellikle son yıllarda kullanımda olan yeni “OBEZİTE İLAÇLARINI” kullanmadan önce bazı hastalıkların dışlanması şarttır!
  • Her hastanın kullanacağı obezite ilaç grubu aynı değildir. Size uygun olmayan ilaç grubunu kullanmanız sağlığınızı bozabilir