Paratiroid Hastalığı

Geçen haftaki ilginç hastalarımdan biri eğitim vakası niteliğinde, nadir gördüğümüz hastalıklardan birine sahip olabileceğini düşündüğüm bir hastam; çok eski gibi hissediyorum ama daha 1 yıl önce -Cavidan bize musallat olmamışken- asistanlarımızla paylaşırdık, demokrasilerde çare tükenmiyor işte, paylaşmaya devam..

20. gebelik haftasından önce tekrarlayan gebelik kayıpları olan genç hastamın nedene yönelik genetik, hematolojik, kısmen otoimmün,… dediğimiz hastalıklar yönünden tetkikleri yapılmış ve “Hashiomoto tiroiditi” dışında müspet bulgu saptanmamıştı.

Boyun Ultrasonunu yaparken “Hashiomototiroiditi” görüntüsüne ilaveten ilkin tiroid bezi içinde gibi görünen fakat farklı açılardan baktığımda tiroid yatağı dışında olduğunu saptadığım iki taraflı 1-2 adet öncelikle anormal lenf bezi veyahut paratiroid adenomu olabileceğini düşündüğüm oluşumlar mevcut idi, eş zamanlı baktığım laboratuvar değerleri paratiroid hastalığı ile ilgili ön tanımı destekledi.

Hastamın sahip olduğu paratiroid bez hastalığının diğer paratiroid hastalarımızınkinden farklı kılan şey ise literatür taramam sonucunda belirdi, şöyle ki; tekrarlayan gebelik kayıplarının nedeninin bu hastalık olabileceği literatürde yer alıyordu, hastamın diğer farklı özelliği ise genç yaşta paratiroid bez hastalığına sahip olmasından kaynaklı “MEN Sendromu” dediğimiz birden fazla hastalıktan oluşmuş bir sendroma sahip olabilme olasılığı.

İz sürmek bizim mesleğin en keyifli yanı, hele de mutlu finale varınca…

Sağlık dolu günlerimiz olsun