Saç Dökülmesini Azaltmak

Günlük makul düzeyde dökülen saç telinin yerini yenileri alır, normal sınırlarda olmayan saç dökülmelerinin ise çeşitli nedenleri vardır:

Mineral ve vitamin (demir, vitamin A, C, D, E, biotin, çinko, folik asit, selenyum, çinko) eksiklikleri, duygusal/psikolojik stres ve bazı ilaçların kullanımları sonrasında – nadiren de olsa- total saç kaybına varan dökülmeler yaşanabilir.

Ayrıca, ishal, bağışıklık sisteminde zayıflık, iştah kaybı, büyüme ve cinsel gelişme geriliği, kilo alamama, eklem ağrıları, görme bozukluğu, adet düzensizliği, konsantrasyon kaybı, kilo alma, sivilcelenme, cinsel istek kaybı gibi çeşitli rahatsızlıklar ile beraber saç dökülmesi var ise bu durum bazı sistemik hastalıkların ve hormon bozukluklarının habercisi olabilir.

Saç dökülme nedeni erken saptanıp erken müdahale edilirse, yeni saçın -ki bu saç çoğunlukla zayıf, cansız ve pigmentsizdir- çıkmasını sağlamaktan önce devam eden saç kaybı azaltılmış olur ve böylece tedavi başarı şansı yükselir.

Saç dökülmesinin nedenini bulmak için detaylı fizik muayene, öykü alma ve kan tetkikleri şarttır; hormon tetkikleri için ise belirli zaman diliminde kan alınması önem arzeder.

Tüm bu sürecin tedavi başarısı ile sonlanması, Dermatoloji ile beraber yaptığımız işbirliği ile mümkündür.

Saygı ve Sevgilerimle